Kolka niemowlęca to jeden z pierwszych problemów, z jakimi zmagają się świeżo upieczeni rodzice – szacuje się, że dotyka ona ponad 40% dzieci. Długotrwały, trudny do ukojenia płacz malucha budzi niepokój i rodzi pytania o jego przyczyny oraz skuteczne sposoby ulgi. Sprawdź, jak rozpoznać kolkę u niemowlaka oraz w jaki sposób złagodzić towarzyszący jej dyskomfort.
Co wywołuje kolkę niemowlęcą?
Chociaż kolka u niemowląt od wielu lat jest przedmiotem badań naukowych, wciąż nie udało się ustalić jej dokładnych przyczyn. Podejrzewa się, że niedojrzały jeszcze układ pokarmowy dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem, przez co pokarm nadmiernie fermentuje. W wyniku tego procesu powstają duże ilości gazów, które gromadzą się w jelitach i mogą prowadzić do zaburzenia ich motoryki oraz bolesnych skurczów.
Inne możliwe czynniki ryzyka rozwoju kolki niemowlęcej to m.in.:
- nietolerancja laktozy,
- nadwrażliwość na białko mleka krowiego,
- zaburzenia mikrobioty przewodu pokarmowego,
- błędy podczas karmienia,
- nieprawidłowy kontakt emocjonalny rodzica z dzieckiem,
- przestymulowanie bodźcami, np. hałasem, światłem.
Objawy kolki u niemowląt
Kolka niemowlęca objawia się poprzez nawracające napady trudnego do ukojenia płaczu, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny i mogą trwać nawet kilka godzin. W ich trakcie maluch napina ciało i podkurcza nogi, jednak czasem może je też gwałtownie prostować.
Brzuch dziecka jest napięty, dochodzi też do nadmiernego oddawania gazów, a czasem także zielonego, śluzowatego stolca. Nie pojawiają się jednak żadnej inne objawy, które mogłyby świadczyć o chorobie, a maluch rozwija się prawidłowo. Co ważne, kolka niemowlęca występuje wyłącznie u dzieci poniżej 5. miesiąca życia[1].
W jaki sposób złagodzić objawy kolki niemowlęcej?
Istnieje kilka sposobów, które mogą przynieść dziecku ulgę. Należą do nich np. delikatny masaż brzucha, a także ciepłe okłady lub kąpiel, które pomogą maluchowi się rozluźnić. Rodzice korzystają również z innych sposobów na ukojenie dolegliwości swojej pociechy, nie tylko za pomocą tradycyjnego noszenia na rękach, ale też np. jazdy samochodem – monotonny szum i lekkie kołysanie potrafią czasem zdziałać cuda.
Ponadto możesz sięgnąć po preparat na kolki w formie kropli zawierających symetykon. To związek silikonowy, który jest obojętny dla organizmu człowieka. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego i działa tylko w jego obrębie, dlatego może być bezpiecznie stosowany u maluchów już od 1. miesiąca życia.
Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, których nagromadzenie w jelitach jest jednym z powodów odczuwanego przez dziecko dyskomfortu. Pod wpływem leku pęcherzyki pękają, a ich zawartość zostaje wchłonięta przez ściany przewodu pokarmowego lub wydalona na zewnątrz. W ten sposób symetykon może złagodzić objawy kolki niemowlęcej i przynieść dziecku ulgę[2].
Jeśli Twoja pociecha sygnalizuje płaczem czy rozdrażnieniem, że coś mu dolega, należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przyczyn chorobowych. Pamiętaj, że kolka to zjawisko przejściowe, które zniknie ok. 5. miesiąca życia dziecka. Stosowanie wskazanych metod łagodzenia dolegliwości może pomóc przetrwać Wam ten trudny okres.
[1] Rurarz, A., Ratajczak, K., Feleszko, W., (2016). Kolki niemowlęce. Pediatria i Medycyna Rodzinna 12(4) : 413-418.
[2] Pandey, G. S., Patil, M. T., Vir, D. K., Pandey, P. M., & Pathan, R. A. (2020). Exploring formulation and evaluation of simethicone medicated chocolate formulation for anti-flatulence effect. World Journal of Pharmaceutical Research, 9(14): 970-985.