#UseHeart – z sercem o sercach medyków

17 września 2020 tagi: Artykuł

29 września będziemy obchodzić Światowy Dzień Serca. Z tej okazji Światowa Federacja Serca (World Heart Federation) przypomina, że zadbanie o serca medyków jest ważniejsze niż kiedykolwiek indziej.

Światowy Dzień Serca obchodzony jest od 20 lat w ostatnią niedzielę września. Akcja jest współfinansowana przez WHO, UNESCO i UNICEF. Jej głównym założeniem jest propagowanie zdrowego trybu życia, który pozwala utrzymać serce w dobrej kondycji. W tym roku przesłanie WHF wybrzmiewa wyjątkowo mocno: Nie wiemy, w którą stronę zmierza pandemia, ale wiemy, że dbanie o serce jest ważne jak nigdy przedtem.

Kiedy procedury zawodzą, zostaje człowiek

Przed nami wielka niewiadoma. Niepewność i frustracja w równym stopniu dotykają pacjentów i pracowników medycznych. Żadna ze stron nie uniknie błędów, więc jedyne co możemy zrobić, to okazać serce tam, gdzie procedury zawodzą. Akcje, takie jak ta, przypominają, że wszyscy jesteśmy ludźmi i potrzebujemy wzajemnej troski i zrozumienia. Organizatorzy Światowego Dnia Serca zachęcają więc do promowania zdrowych nawyków, które zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego wśród pacjentów i ich bliskich, ale także medyków.

CVD vs. COVID-19 – jeszcze jeden powód, żeby zadbać o serce

Badania pokazują, że osoby z chorobami serca, są bardziej podatne na COVID-19. Profilaktyka nabiera więc jeszcze większego znaczenia w przypadku osób, które są w największym stopniu narażone na zarażenie SARS-CoV-2. WHF zachęca więc do mądrych wyborów:

·       jedzenia 5 porcji warzyw i owoców dziennie,

·       unikania alkoholu i słodkich napojów,

·       ograniczenia spożywani soli, cukru i przetworzonej żywności oraz nadmiernej ilości tłuszczu,

·       codziennej dawki aktywności fizycznej,

·       całkowitego rzucenia palenia.

Być może czas na rachunek sumienia, także wśród tych, którzy niosą pomoc chorym i potrzebującym każdego dnia.

Kiedy ostatni raz wykonałeś badania profilaktyczne? Czy dbasz o aktywność fizyczną? Zdrowo się odżywiasz? Może to właściwy moment na nawyków, które nie służą ani Tobie, ani Twojej pracy?

 

 

Redakcja Portal-Medica 

Wróć na stronę główną bloga