Rząd otwiera drogę lekarzom spoza Unii Europejskiej, teraz będzie łatwiej.

2 grudnia 2020 tagi: Rynek pracy , Artykuł

Agencja rekrutacyjna Portal-MedicaHR przygotowała dla Państwa, specjalną broszurę, w której we współpracy z prawnikami odpowiedzieliśmy na najbardziej nurtujące pytania, dotyczące zatrudnienia lekarzy spoza UE. Zachęcamy do pobrania 

Informacja prawna dotycząca zatrudniania lekarzy spoza Unii Europejskiej

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty weszła w życie 28 listopada br. Nowe przepisy ułatwiają zatrudnianie pracowników medycznych spoza Unii Europejskiej z pominięciem długotrwałej i kosztownej nostryfikacji dyplomu.

Ustawa przewiduje, że pracownicy medyczni, którzy posiadają poza unijne dyplomy medyczne, będą mogli otrzymać prawo wykonywania zawodu w Polsce w trybie uproszczonym, po spełnieniu określonych warunków. Są to m. in.:

·       złożenie oświadczenia o znajomości języka polskiego – do tej pory obowiązywał dwuetapowy egzamin,

·       uzyskanie zaświadczenie z placówki, która chce zatrudnić pracownika medycznego o planowanym czasie trwania współpracy,

·       posiadanie prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

·       posiadanie min. 3 lat doświadczenia w zakresie swojej specjalizacji w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów,

·       wykazanie nienagannej postawy etycznej.

To oczywiście tylko część wymagań, ale wynika z nich wyraźnie, że dotychczasowe obostrzenia zostały mocno złagodzone. Powodem jest oczywiście niewystarczająca liczba personelu medycznego, nie tylko do walki z COVID-19, ale w ogóle. Polski rząd liczy przede wszystkim na naszych wschodnich sąsiadów, których do tej pory zniechęcała długotrwała i nieprzyjazna procedura nostryfikacyjna. Ustawa weszła w życie wbrew sprzeciwom i negatywnym opiniom wyrażonym przez Naczelną Izbę Lekarską i Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych.

Mimo kontrowersji i wielu niedociągnięć, nowelizacja ustawy może pomóc w szczególności tym pracownikom medycznym, którzy od lat spełniają wymagania postawione przez polski rząd, ale do tej pory ginęli w machinie biurokracji lub nie mogli pozwolić sobie na ponoszenie bardzo wysokich kosztów nostryfikacji. Poza tym, uproszczenie procedur zapewne nie spowoduje lawinowego przypływu pracowników medycznych spoza Unii Europejskiej.

Jeśli rozważasz zatrudnienie takiego kandydata, zwróć się do profesjonalnej agencji HR, która pokieruje tym procesem w sposób profesjonalny, z zabezpieczeniem obu stron – pracodawcy i kandydata.

Agencja rekrutacyjna Portal-MedicaHR przygotowuje dla Państwa, specjalną broszurę, w której we współpracy z prawnikami odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania, dotyczące zatrudnienia lekarzy spoza UE.

 

 

 

Redakcja Portal-Medica 

Wróć na stronę główną bloga