Rynek pracownika w służbie zdrowia. Co to oznacza dla szpitali i placówek medycznych?

1 marca 2019 tagi: Rynek pracy

Rynek pracownika stał się faktem w wielu branżach. Żadna jednak nie odczuwa tego, tak jak branża medyczna.

- Branża medyczna to bardzo trudny rynek. Cenieni są oczywiście specjaliści, ale ze względu na specyfikę pracy pracodawcy mają ograniczone pole manewru i nie mogą zagwarantować pracownikom takich benefitów jak np. korporacje w innych branżach – mówi Anna Baranowska właścicielka Agencji Pracy Portal-MedicaHR.

Gdy szpital szuka specjalisty jedyne co może zagwarantować to pensja i możliwość rozwoju. Gabinet lekarza w wielu szpitalach to miejsce gdzie wciska się sześć biurek i lekarze wypisy robią naprzemiennie bo zwyczajnie się nie mieszczą. Pokój socjalny, gdzie można się na chwilę chociaż położyć podczas dyżurów to bardzo często stara wersalka w ciasnej komórce.

 Lekarze i pielęgniarki to w większości ludzie niezwykle zapracowani,  zatrudnieni na 2-3 etaty w wielu miejscach. Trochę chcą tak pracować, a trochę muszą – bo jak oni nie podejmą się pracy na oddziale w mniejszym szpitalu, to ten szpital zostanie bez kadry.

- Realia w służbie zdrowia to nie przeszklone pokoje, gdzie można sobie podczas przerw pograć w playstation czy np. firmowa Pizza Friday – potwierdza Magdalena Waliszewska, która zajmuje się pozyskiwaniem lekarzy do placówek medycznych. - Tutaj liczą się przede wszystkim pensja i możliwość rozwoju, na żadne dodatkowe bonusy nikt nie liczy. Oczywiście zdarzają się wyjątki. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach oferuje się lekarzom mieszkania - dodaje.

Trudno o pracownika na stałe

Ten rynek, to głównie szpitale publiczne i mniejsze prywatne przychodnie. Są oczywiście wielkie firmy, ale wciąż lekarz w takich firmach jest zatrudniamy raczej na kilka dni w miesiącu czy popołudniowe godziny i traktuje tę pracę jako dodatek.

- Zdarzają się oczywiście zlecenia od dużych prywatnych firm na lekarza specjalistę i wymóg jest taki, że lekarz ma pracować tylko w jednym miejscu, tym, które go zatrudnia. Proszę jednak pamiętać, że to nie jest takie oczywiste w przypadku rzadkiego specjalisty, aby zgodzić się na taki układ – dodaje właścicielka Agencji Pracy Portal-MedicaHR.

Jak Szpitale i placówki szukają specjalistów?

Coraz więcej placówek zdaje sobie sprawę, że wywieszenie ogłoszenia na stronie szpitala to za mało. Od lat placówki korzystają ze specjalistycznych serwisów pracy skoncentrowanych na rynku medycznym. Jeżeli dochodzi do sytuacji drastycznych, kiedy np. nie ma kadry i grozi to zamknięciem oddziału, to szpital decyduje się na „medycznego Headhuntera”, który ma za zadanie znaleźć specjalistę.

- To rozwiązanie i tak tańsze, od sytuacji, gdy z powodu braków kadrowych szpital musi płacić ogromne pieniądze osobom z zewnątrz np. za jeden dyżur. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w jednym ze szpitali w zachodniopomorskim – mówi Magdalena Waliszewska z Portal-Medica.

Lekarze, których nie ma

Polska charakteryzuje się najniższym odsetkiem w całej UE, jeśli chodzi o liczbę lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców: 2,2. Średni wiek lekarzy specjalistów w wielu dziedzinach medycyny wynosi 60 lat.

W Polsce lekarzy w trakcie specjalizacji jest ponad 22 tysiące. Blisko 40 proc. myśli aktywnie o emigracji.

Dane Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – Porozumienie Rezydentów (rezydenci.org.pl)

Wróć na stronę główną bloga