Rekrutacja pracowników medycznych – pozwól, że zrobimy to za Ciebie

24 stycznia 2020 tagi: Rynek pracy , Artykuł

Jeśli jesteś odpowiedzialny za rekrutację medyczną w swojej placówce lub bierzesz udział w tym procesie, wiesz jak trudne jest to zadanie. Poświęcasz czas i środki, a z żadnym kandydatem nie możesz dojść do porozumienia. Lub co gorsza, żaden nie pojawia się na horyzoncie. Twoja frustracja rośnie, bo wolny wakat oznacza straty finansowe i problemy organizacyjne. Może już czas, żebyś przekazał pałeczkę rekrutacyjną w inne, profesjonalne ręce? Przeczytaj wywiad z Magdaleną Waliszewską-Gradzik, współwłaścicielką medycznej agencji pracy Portal-MedicaHR i sprawdź, dlaczego warto.

Jaki jest rynek pracy usług medycznych w Polsce?

To jeden z najtrudniejszych rynków dla pracodawców. Głównym powodem jest niewystarczająca liczba specjalistów, w tym przede wszystkim lekarzy i pielęgniarek. Pod tym względem nie wyróżniamy się na tle innych krajów europejskich, bo osób wykonujących te zawody brakuje w zasadzie wszędzie.

W Polsce sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że wiele osób kształci się na naszych doskonałych uczelniach medycznych, a następnie emigruje do krajów, w których zarobki są zdecydowanie wyższe. Sytuacja nie jest jeszcze krytyczna tylko dlatego, że wielu pracowników ochrony zdrowia pracuje na więcej niż jeden etat. Ale i to pomału przestaje wystarczać. Już teraz jako agencja zatrudnienia, specjalizująca się w rekrutacjach medycznych, pomagamy szpitalom i innym placówkom zatrudniać pracowników spoza Unii Europejskiej.  

Jak szukać pracowników medycznych w Polsce?

Na pewno nie w tradycyjny sposób, który sprawdza się w przypadku innych branż. Nie wystarczy zamieścić ogłoszenia na zwykłym serwisie ogłoszeniowym, bo pracownicy medyczni do nich nie zaglądają. Warto korzystać ze specjalistycznych portali, takich jak Portal-Medica. Dlaczego? Bo każdy rynek rządzi się swoimi prawami, a nawet ma swój język. Informatyk rozumie język programowania, a lekarza interesuje specyfika oddziału, stawka za dyżury czy elastyczne podejście do godzin pracy. Serwisy dostosowuje się do potrzeb różnych pracowników, a Portal-Medica jest dedykowany tylko pracownikom medycznym.

Innym, bardziej skutecznym i efektywnym sposobem, jest skorzystanie z usług agencji wyspecjalizowanych w rekrutacjach medycznych. Taką agencją jest Portal-MedicaHR.

Kto i dlaczego korzysta z usług agencji Portal-MedicaHR?

Do naszej agencji zgłaszają się przedstawiciele placówek, którzy borykają się z krótko lub długoterminowymi problemami kadrowymi. Ale także Ci, którzy poszukują rzadkich, trudno dostępnych specjalizacji. W tych placówkach brak właściwej kadry oznacza straty finansowe. Skorzystanie z usług agencji rekrutacyjnej jest dla nich oszczędnością czasu i pieniędzy.

Jak działa agencja pośrednictwa pracy Portal-MedicaHR?

Przede wszystkim skutecznie (śmiech). A dlaczego? Bo dysponujemy narzędziami i specjalistyczną wiedzą, zdobywaną przez ostatnie 8 lat. Pierwszym krokiem po nawiązaniu współpracy z nowym klientem jest jego poznanie – określenie potrzeb, oczekiwań, kultury organizacyjnej placówki i wszelkich elementów, które trudno jest zawrzeć w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Kolejnym - dostosowanie oferty i narzędzi do potrzeb pracodawcy. Naszym atutem jest to, że znamy rynek i możemy szybko i skutecznie dotrzeć do odpowiednich kandydatów.

Następny etap to proces selekcji i rekrutacji właściwej, która pozwala na precyzyjne dopasowanie kandydata do miejsca pracy. W języku branżowym mówimy o matchowaniu. Nasi konsultanci, w tym dedykowany każdej placówce Opiekun Rekrutacji, ma do tego odpowiednią wiedzę i umiejętności.

A co zyskuje kandydat, korzystający z Waszych usług?

Każdy kandydat jest inny i ma inne potrzeby, inne doświadczenie zawodowe i oczekiwania. Nasza praca polega na tym, aby wszystkie te rzeczy doprecyzować na tyle, aby móc znaleźć kandydatowi pracę, na jakiej mu zależy, zgodnej z jego kwalifikacjami.

Każdy kandydat otrzymuje profesjonalne i kompleksowe wsparcie, np. informacje o dostępności ofert pracy w jego okolicy. Może także porównać warunki pracy w różnych miejscach, a nawet miejscowościach. Z doświadczenia wiemy, że oferty dla lekarzy tej samej specjalizacji różnią się od siebie, nawet w obrębie jednego miasta. Pracownicy agencji są po to, aby doradzić i pomóc w wyborze najlepszej opcji. Dlatego usługi Portal-MedicaHR są tak cenione przez pracowników medycznych, którzy się do nas zgłaszają. 

Magdalena Waliszewska-Gradzik - od 10 lat partner zarządzający największego serwisu pracy dla branży medycznej oraz współwłaścicielka medycznej agencji pracy Portal-MedicaHR. Prywatnie miłośniczka podróży i sportu. 

Wróć na stronę główną bloga