Rekrutacja lekarzy spoza UE - jak to robimy?

17 marca 2021

W Polsce brakuje co najmniej kilkudziesięciu tysięcy lekarzy. Naczelna Izba Lekarska kilka lat temu szacowała tę liczbę na 68 tysięcy. Ilu brakuje w czasach pandemii? Dokładnie nie wiadomo, ale sytuacja jest poważna. Portal MedicaHR wychodzi naprzeciw pracodawcom, którzy nie są w stanie zapewnić odpowiedniej liczby pracowników medycznych w swoich placówkach i wspiera ich w zatrudnianiu lekarzy spoza Unii. Jak to robimy?

Nasi klienci to zazwyczaj średniej wielkości lub duże jednostki medyczne, które na jakimś etapie swojej działalności mają problemy ze znalezieniem personelu. Z naszych obserwacji wynika, że w ostatnich miesiącach na takie trudności napotyka coraz więcej placówek. Rzadko jest to efekt mało atrakcyjnych warunków pracy. Coraz częściej – braku specjalistów na rynku pracy. Zatrudnianie lekarzy spoza Unii Europejskiej pozostaje jedyną opcją, która pozwala zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i zwiększenie komfortu pracy pozostałym pracownikom. Mimo kontrowersji związanej z ustawą, to czasem jedyne rozwiązanie, na które decyduje  się coraz więcej pracodawców.

Kontrowersje kontra rzeczywistość

Jako firma od lat związana z medycznym rynkiem pracy, zdajemy sobie sprawę z kontrowersji, jakie budzi nowelizacja ustawy o zawodach i specjalizacjach lekarzy i lekarzy dentystów. Należą do nich przede wszystkim brak obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego oraz wątpliwości dotyczące kompetencji i kwalifikacji lekarza. Rozumiemy obawy izb lekarskich i pielęgniarskich, ale wielu dyrektorów placówek upatruje w tej nowelizacji szansy na zapewnienie pacjentom właściwej opieki. Z naszych doświadczeń wynika, że lekarze spoza Unii Europejskiej to specjaliści w swoich dziedzinach, z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem w pracy na oddziałach szpitalnych, którzy mówią płynnie po polsku lub opanowują język w krótkim czasie. Nie ma tu mowy o trudnościach z porozumiewaniem pomiędzy personelem lub z pacjentami. Wszelkie wątpliwości rozwiązuje zazwyczaj rzetelnie przeprowadzony proces rekrutacji i okres próbny.

Portal MedicaHR – profesjonalne wsparcie w zatrudnianiu lekarzy spoza Unii Europejskiej

Jedną z najważniejszych zasad, jaka powinna przyświecać zatrudnianiu lekarzy spoza Unii, jest wieloetapowy proces rekrutacji, w którym uwzględniono weryfikację kandydatury na kilku poziomach. Zazwyczaj jest to: agencja rekrutacyjna, menadżer liniowy oraz menadżer wyższego stopnia. Nie należy pominąć żadnego z etapów, a są to:

·       Weryfikacja dokumentów zawodowych.

·       Pozyskanie i sprawdzenie referencji.

·       Weryfikacja znajomości języka polskiego.

·       Przeprowadzenie pogłębionej, co najmniej 2-etapowej rozmowy rekrutacyjnej.

·       Weryfikacja kwalifikacji i umiejętności on the job w trakcie okresu próbnego.

Portal MedicaHR służy swoim wsparciem, jako niezależny ekspert, który pomaga osobom odpowiedzialnym za rekrutację w placówce medycznej, podjąć właściwą decyzję. Do naszych zadań należy także:

·       Pozyskanie odpowiednich kandydatów z różnorodnych źródeł. Korzystamy z ogłoszeń zamieszczanych na Portal-Medica.pl oraz z naszej bazy danych. Docieramy również do kandydatów poprzez wyszukiwanie bezpośrednie. Dzięki temu szybko i skutecznie możemy znaleźć osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. 

·       Wsparcie kandydatów w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do zatrudnienia w Polsce. Przechodzimy z nim i przez całą procedurę, aż do uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza w naszym kraju.

·       Przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych z kandydatami na stanowiska medyczne. Korzystamy z różnorodnych narzędzi i technik, które pomagają nam zweryfikować kompetencje kandydatów, zarówno twarde, jak i miękkie.

·       Przygotowanie kandydatów do pracy w Polsce. Doradzamy, wspieramy i pomagamy odnaleźć się w obcym kraju i miejscu, w którym panują nieco inne zasady, niż w kraju pochodzenia.  

·       Wsparcie pracodawców w procesie rekrutacji na każdym etapie. Nasz cel to pomoc w podjęciu najlepszej decyzji, dotyczącej właściwej osoby, która będzie spełniać oczekiwania przełożonych i kolegów z pracy.

 

Zatrudnianie lekarza spoza Unii Europejskiej nie jest obarczone ryzykiem. Przy zachowaniu środków ostrożności i profesjonalizmu osób zaangażowanych w proces rekrutacji, szansa na zatrudnienie wartościowej osoby jest wysoka.  

 

 

Redakcja Portal-Medica 

Wróć na stronę główną bloga