Polski system opieki zdrowotnej w obliczu pandemii.

15 kwietnia 2020 tagi: Artykuł

Jakie piętno odciśnie na naszym systemie opieki zdrowotnej pandemia koronawirusa? Chociaż coraz więcej pracowników medycznych jest zarażonych, wierzymy, że sytuacja nie ulegnie drastycznemu pogorszeniu, nasz personel medyczny otrzyma właściwe wsparcie (tak, nadal w to wierzymy) i wyjdzie z tego zmęczony, być może lekko podrapany, ale w podniesioną głową i bez szwanku. I każdego dnia podziwiamy heroizm i oddanie tych, którzy stoją na pierwszej linii wroga. I nie oceniamy, jeśli mają ochotę z niej uciec.

Obraz sprzed wojny

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nasz system opieki zdrowotnej nigdy nie był w dobrej kondycji. Taki stan w ostatnich latach pogłębiał się. Brak pomysłów na skuteczną reformę, niedofinansowanie, braki kadrowe, luki i niedociągnięcia w systemie edukacyjnym. Silniejsi, tacy jak lekarze niektórych specjalności, potrafili „wywalczyć” poprawę warunków zatrudnienia. Ci z mniejszą mocą przebicia od lat byli ignorowani lub zbywani „kosmetycznymi” zmianami. Ironią losu jest, że wobec walki z niewidocznym wrogiem nie ma słabszych i silniejszych. Każdy ponosi ryzyko, nikt nie jest bezpieczny. Ale przecież nie o to teraz chodzi. Bo niestety cały system zaczyna trząść się w posadach.

Kto dziś walczy z koronawirusem?

Dziś, w obliczu pandemii, dostrzegamy wszystkie blaski i cienie polskiego systemu opieki zdrowotnej. I chociaż staramy się dostrzegać także te pierwsze, z niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń. I jak nigdy wcześniej zaczynamy dostrzegać, że to nie „system” stoi na straży naszego zdrowia i życia, ale LUDZIE. Prawdziwi i realni – już nie „jakiś” bezimienny ratownik, już nie „jakaś” pielęgniarka. Teraz widzimy, że to osoby, które wykonują swoją pracę, bo chcą to robić, ale mają także swoje życie, rodziny, bliskich. To osoby, które są tylko i aż ludźmi. I także się boją. Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne. Ale to także Ci, których zazwyczaj nie widać: technicy, diagności laboratoryjni, aptekarze, a nawet salowe. Oni wszyscy stoją dziś tam, gdzie nikt z nas, nie medyków, nie chce być.

Czy grozi nam paraliż?

Specjaliści od systemów opieki zdrowotnej podkreślają, że system idealny nie istnieje. Marne to dla nas pocieszenie, kiedy Polska od wielu lat ląduje na szarym końcu rankingów europejskich dotyczących ochrony zdrowia. Ale wobec rozprzestrzeniającego się wirusa, największym zagrożeniem nie jest teraz system. Jest nim brak ochrony pracowników medycznych. Rośnie liczba zakażonych medyków, a także tych przebywających w kwarantannach. Bo nie zapewniono im odpowiednich środków ochrony osobistej i środków dezynfekujących, o czym przedstawiciele zawodów medycznych apelowali już kilka tygodni temu. To, co powinno być priorytetem, zawodzi najbardziej. Bo jeśli ich zabraknie, nie wygramy tej walki.

Od wielu lat Portal-Medica jest związana z pracownikami medycznymi. Znamy Was i Wasze problemy, nie tylko obserwując rynek, ale także dzięki rozmowom z Wami. Wiemy, co przez te lata było dla Was największym wyzwaniem, co Was wkurzało, a co cieszyło. Dziś stoimy za Wami murem, wierząc, że wszyscy wyjdziemy z tej walki silniejsi. I chcemy wierzyć, że kiedy to się skończy, ktoś w końcu powie: „OK, porozmawiajmy o tym, co możemy zrobić, żeby Wam i Waszym pacjentom było lepiej”.  Jesteśmy z Wami.

Redakcja Portal-Medica

Wróć na stronę główną bloga