Medycy, jesteśmy z Wami!

22 października 2020 tagi: Artykuł

Po raz kolejny pracownicy medyczni oskarżani są o chaos w systemie opieki zdrowotnej, niestawianie się na wezwanie (!) i uciekanie od łóżek pacjentów.  Po raz kolejny powtarza się scenariusz: politycy oskarżają, medycy się bronią i buntują, a pacjenci są zdezorientowani i wystraszeni. A zespół Portal-Medica po raz kolejny potwierdza: medycy, jesteśmy z Wami.

Nagonka na medyków trwa od wielu lat, chociaż w ostatnich miesiącach jej skala jest niewyobrażalna. Zanim wybuchła pandemia oskarżano ich m.in. o notoryczne błędy medyczne, czerpanie „niewyobrażalnych” korzyści finansowych z praktyk prywatnych, brak poczucia misji (!) czy znieczulicę na cierpienie pacjentów. COVID-19 uruchomił w nas coś jeszcze: strach, a wraz z nim przyzwolenie na nienawiść i bagatelizowanie faktów.

Pierwszy lockdown był trudnym doświadczeniem dla nas wszystkich. Po pierwszym szoku, strach niestety nie minął. Trwa do dziś. O zdrowie i życie, przyszłość i teraźniejszość. Boimy się zachorować na COVID-19 i na każdą inną chorobę. Nie tylko my. Medycy także. Im także towarzyszy strach, potęgowany przez nie zrozumiałe oczekiwania społeczeństwa, polityków i systemu. Zewsząd słychać: „chciałeś być medykiem, to nie wykręcaj się przed odpowiedzialnością, kiedy najbardziej Cię potrzebujemy”. I wszystko tu niby się zgadza, ale… żaden lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny nie decydował się na pracę w upadającym systemie zdrowotnym. To jak praca w zrujnowanej firmie, w której każda decyzja niezrównoważonego szefa przyczynia się do coraz większego jej upadku. Co więcej, szef żąda bezwzględnego posłuszeństwa, płaci średnią krajową, a za niewypełnianie poleceń grozi więzieniem.

Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest trudna, a podejmowanie decyzji w czasach VUCA, to jak balansowanie na linie nad przepaścią. Żadna sytuacja nie usprawiedliwia jednak mowy nienawiści wobec personelu medycznego – tego, który stoi na pierwszej, drugiej czy trzeciej linii frontu. A podawanie niesprawdzonych informacji, jak było w przypadku wypowiedzi wicepremiera Jacka Sasina, jest karygodne.

Drodzy medycy, rekrutując od lat personel medyczny, wiemy dokładnie z jakimi wyzwaniami systemu spotykacie się na co dzień. Wiemy, czym jest praca zmianowa, jak obciążające i stresogenne bywa Wasze  środowisko pracy. Dlatego sprzeciwiamy się każdemu przejawowi nienawiści, ze strony polityków czy innych obywateli naszego kraju. Jesteśmy z Wami i wspieramy Was w tej nierównej walce.

Z wyrazami uznania,

Zespól Portal-Medica

Wróć na stronę główną bloga