Kariera w rękach specjalisty - dlaczego warto rekrutować z wyspecjalizowaną agencją pracy? Część 1 - Kim jest specjalista ds. rekrutacji medycznej?

21 sierpnia 2019 tagi: Rynek pracy

Szacuje się, że na polskim rynku pracy brakuje około 100 tys. lekarzy i tyle samo pielęgniarek. Mimo to wielu pracowników medycznych deklaruje, że mają trudności w znalezieniu odpowiedniego pracodawcy. Z pomocą przychodzą tu specjaliści ds. rekrutacji medycznej.

W teorii sprawa jest prosta: chcesz zmienić pracę lub szukasz dodatkowego zajęcia. Zależy Ci na dobrych zarobkach, rzetelnym pracodawcy i miejscu, w którym będziesz się czuć komfortowo. Ofert pracy jest mnóstwo, ale szybko okazuje się, że żadna z nich nie spełnia Twoich oczekiwań. Możesz nadal tracić czas wysyłając swoje CV i chodząc na bezproduktywne spotkania albo skorzystać z pomocy kogoś, kto zna się na rzeczy.

Kim jest specjalista ds. rekrutacji medycznej? 

To osoba, która pośredniczy w zatrudnieniu. Jest łącznikiem pomiędzy kandydatem a pracodawcą, ale jej rola nie ogranicza się jedynie do przesłania CV. Konsultant lub specjalista ds. rekrutacji musi posiadać szereg umiejętności i kompetencji, a przede wszystkim szeroką wiedzę z wielu obszarów. Takie osoby mogą być zatrudniane przez:

  • pracodawcę – ze specjalistą ds. rekrutacji spotkasz się z podczas wstępnej rozmowy rekrutacyjnej, jej zadaniem jest ocena Twoich kompetencji;
  • agencje pracy tymczasowej – pośredniczą w zatrudnianiu pracowników tymczasowych;
  • agencje pośrednictwa pracy – rekrutują pracowników dla polskich i zagranicznych pracodawców. 

Kandydaci poszukujący nowej bądź dodatkowej pracy zazwyczaj zgłaszają się do tych ostatnich. Na rynku funkcjonują też agencje doradztwa zawodowego. Nie zajmują się one rekrutacją, a doradztwem w zakresie wyboru ścieżek zawodowych, oceną kompetencji, coachingiem kariery i wsparciem w przygotowaniu CV

Jak działają agencje rekrutacyjne? 

W najbardziej podstawowym zakresie ich działalność składa się z trzech obszarów.

Pierwszym jest nawiązanie współpracy z pracodawcą, czyli szpitalem, przychodnią lub firmą medyczną, która poszukuje pracownika. Dlaczego pracodawcy decydują się na współpracę z agencjami? Przede wszystkim ze względu na krótszy czas i mniejszy koszt takiej rekrutacji. Agencje mają możliwość nawiązania kontaktu z wieloma kandydatami, którzy są aktywni na rynku pracy (poszukują pracy) i spełniają założone wymagania. Wykorzystując różne metody, takie jak np. wywiad kompetencyjny, znajdują odpowiednie osoby, zgodnie z wytycznymi placówek lub organizacji.

Drugi obszar to nawiązanie współpracy z kandydatem. Wysyła on swoje CV w odpowiedzi na aktualne ogłoszenie bądź z prośbą o zamieszczenie go w bazie danych na poczet przyszłych projektów. Zaletą tej drugiej opcji jest to, że osoby szukające pracy są brane pod uwagę w każdym projekcie rekrutacyjnym, do którego pasuje ich profil zawodowy. Specjaliści ds. rekrutacji czasem stosują metodę „direct search”. Polega ona na wyszukaniu osób spoza bazy danych i dotarciu do nich z propozycją udziału w rekrutacji. Stosuje się ją zazwyczaj w przypadku specjalistów o rzadkich umiejętnościach lub na stanowiska kierownicze.

Trzecim elementem działalności agencji jest dopasowanie odpowiedniej oferty pracy do kandydata. Pod uwagę brane są jego preferencje, wykształcenie, umiejętności i tzw. kompetencje miękkie, które są  zestawiane z oczekiwaniami i potrzebami pracodawcy.

Czy na tej współpracy mogą zyskać również kandydaci? Tak, ponieważ kontakt ze specjalistą ds. rekrutacji medycznej niesie ze sobą wiele korzyści. O najważniejszych z nich napiszemy w kolejnych częściach artykułu. 

Specjalizacja

To jedna z największych zalet współpracy z agencjami rekrutacyjnymi. Pracujące w nich osoby to specjaliści w poszczególnych sektorach,  np. przemyśle, IT, farmacji lub medycynie. Jeszcze kilka lat temu agencje specjalizujące się w rekrutacjach medycznych koncentrowały się na wyszukiwaniu jedynie zagranicznych ofert pracy. Wraz z coraz większymi kłopotami w pozyskaniu pracowników w Polsce, ten trend uległ zmianie. Dziś agencje rekrutacyjne pozyskują pracowników zarówno dla zagranicznych, jak i krajowych pracodawców.   

Ten, który wie co w trawie piszczy…

Specjaliści ds. rekrutacji medycznych śledzą na bieżąco sytuację w placówkach medycznych i firmach, nie tylko pod względem ogłaszanego naboru do pracy, ale także planowanych inwestycji, sytuacji finansowej czy zmian kadrowych. Dzięki temu mają szeroki obraz rynku i wszystkiego, co się na nim dzieje. Mogą dzięki temu działać szybko i skutecznie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób po dwóch stronach barykady: pracodawców i kandydatów.  

W przypadku rynku usług niepublicznych oznacza to np. uzyskanie informacji o planowanej rekrutacji, przed oficjalnym ukazaniem się ogłoszenia. W ten sposób kandydaci, których CV znajdują się w agencyjnej bazie danych, mają sporą przewagę nad innymi osobami, potencjalnie zainteresowanymi ofertą.

Portal-Medica

Wróć na stronę główną bloga