Jak odejść z pracy i nie palić za sobą mostów?

29 czerwca 2021

Stało się! Podjąłeś decyzję o zwolnieniu i zastanawiasz się jak odejść z aktualnej pracy z klasą? Na co zwrócić uwagę by rozstać się z pracodawcą i zespołem w przyjaznych stosunkach? W tym artykule przedstawimy Ci kilka z najważniejszych punktów, które pomogą ci zakończyć współpracę w możliwie najbardziej profesjonalny sposób.

O rezygnacji z pracy poinformuj osobiście

Rezygnacja z pracy przez e-mail czy pozostawienie wypowiedzenia na biurku szefa to kiepski pomysł. Jeśli zastanawiasz się, jak odejść z pracy w dobrym stylu, to osobiste spotkanie z przełożonym i poinformowanie go o decyzji jest najlepszym rozwiązaniem. 

Wyeliminuj jednak element zaskoczenia, poinformuj pokrótce (np. mailowo), że chcesz porozmawiać na temat swojej przyszłości zawodowej. Druga strona będzie miała okazję przygotować się do rozmowy. Po rozmowie pamiętaj aby złożyć wypowiedzenie w formie pisemnej. Jest to bardzo ważne! W przypadku zaistnienia sporu z pracodawcą będziesz mógł udowodnić fakt złożenia wypowiedzenia. Brak pisemnych dowodów może okazać się więc problemem. 

Powiadom o swoich planach dużo wcześniej

 

W zależności od rodzaju umowy twój okres wypowiedzenia zawiera się w przedziale  od 2 tygodni do 6 miesięcy. Warto jednak, powiadomić o planach odejścia wcześniej. Pozwoli to firmie przygotować się do wszystkich zmian spowodowanych twoim odejściem. Pamiętaj przy tym, że jeśli firma prosi cię o pozostanie dłużej niż przez okres wypowiedzenia na swoim stanowisku, nie jesteś zobligowany do tego i nie masz  obowiązku się zgodzić. To tylko i wyłącznie twoja dobra wola. W przypadku, kiedy masz już inną ofertę, rozpoczęcie nowej pracy w terminie powinno być dla ciebie priorytetem. Pożegnaj się z zespołem

Napisz pożegnalnego maila, w którym poinformujesz o swojej decyzji, planach. Żegnasz się w końcu z ludźmi z którymi spędzasz 8-12 godzin dziennie  pracy, będzie miło jak podsumujesz spędzony razem czas.  Skup się na pozytywnych aspektach współpracy i podziękuj za wsparcie. Możesz również zostawić swój prywatny adres e-mail, abyście mogli pozostać w kontakcie. Nawet jeśli jesteś rozgoryczony, odchodzisz w niemiłej atmosferze nie warto palić mostów za sobą - nigdy nie wiesz kiedy przyjdzie ci współpracować z twoimi byłīmi kolegami i koleżankami. 

Zwróć własność firmy

Przed końcem umowy oddaj wszystko, co stanowi własność firmy: klucze, kartę do drzwi wejściowych, dokumenty, telefon służbowy, komputer, itd. Przed oddaniem przywróć komputer i telefon do ustawień fabrycznych, a jeśli nie potrafisz to usuń z nich wszystkie poufne i prywatne pliki,zdjecia etc. Nie pozwól na to, aby to pracodawca musiał prosić cię o zwrot sprzętu już po zakończeniu umowy. To twój obowiązek oddać wszystko w terminie i w nienaruszonym stanie. 

Poproś o referencje

Jeśli zastosowałeś powyższe wskazówki, wiesz już jak z klasą pożegnać się z firmą i swoim zespołem.  Pozytywne wrażenie daje Ci gwarancję, że twoje referencje będą dobre. O referencje warto poprosić wcześniej, tak aby był czas na ich przygotowanie. 

 

Odejście z pracy z klasą to prawdziwa sztuka i nie każdemu się to udaje. Zdajemy sobie sprawę, że cały proces wymaga umiejętności trzymania nerwów na wodzy, zwłaszcza, kiedy ma się za sobą trudną relację z przełożonym. Jednak to, co możesz zrobić najlepiej  dla swojej przyszłej kariery, to rozstać się z firmą w przyjaznych stosunkach. Odłóż na bok nerwy, zbędne obwiniania, pożegnaj się z szacunkiem do przełożonego, zespołu i samego siebie. Może w chwili odejścia będzie to trudne, jednak w przyszłości będziesz wdzięczny za swoje zachowanie.Redakcja Portal-Medica 

Wróć na stronę główną bloga