Jak napisać CV idealne? Vol 2

9 grudnia 2019 tagi: Artykuł

Jakie powinno być CV pracownika medycznego? Przejrzyste, uporządkowane, adekwatne do oferty i stanowiska, na które aplikujemy. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Nic bardziej mylnego. Znając kilka zasad, napiszesz je szybciej niż myślisz.

W CV powinny znajdować się informacje, które są istotne dla pracodawcy. To niby oczywiste, ale zdarza się wyjątkowo rzadko. Dlaczego? Bo większość osób nie dopasowuje treści CV do ogłoszenia rekrutacyjnego, jeszcze rzadziej do oczekiwań pracodawcy. Zapominamy, że placówki medyczne nie szukają pielęgniarek „do wszystkiego”, a na bardzo konkretne stanowisko. Dotyczy to zresztą wszystkich pracowników medycznych. Pracodawcy mają ściśle sprecyzowane wymagania, a w CV szukają informacji na ich temat. Żeby ułatwić mu zadanie, można je podać w pierwszej kolejności lub wyróżnić. Skąd wiedzieć, na jakich kompetencjach zależy pracodawcy? Wystarczy przeczytać ogłoszenie.

Zacznij od końca

Dobrą praktyką w pisaniu CV jest pisanie podsumowania. Cały sekret polega jednak na tym, żeby zamieścić je na początku, a nie na końcu dokumentu. Powinniśmy zawrzeć w nim informacje, które zachęcą pracodawcę, do zapoznania się z resztą naszego CV. Podsumowanie to idealne miejsce, aby podkreślić wszystkie kompetencje, których szuka pracodawca. Jeśli ogłoszenie jest skierowane do pielęgniarki anestezjologicznej ze specjalizacją lub po kursie kwalifikacyjnym i 5-letnim doświadczeniem, to właśnie na tym skupmy się w podsumowaniu. Możemy uwzględnić w nim aktualne miejsce pracy i poziom naszego wykształcenia. Podsumowanie musi być krótkie, ale konkretne. Dzięki temu pracodawca od razu wie, że jesteśmy osobą, której szuka.

Co najpierw – doświadczenie czy wykształcenie?

Są to dwa kluczowe elementy naszego CV, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi. Zazwyczaj  kolejność nie ma większego znaczenia. Bardziej istotna jest treść i przejrzysta forma. W przypadku wykształcenia sprawa jest zazwyczaj prosta: podajemy uczelnię lub szkołę medyczną, którą ukończyliśmy i kursy specjalizacyjne i kwalifikacyjne (tylko aktualne!). Opis doświadczenia zawodowego jest zazwyczaj nieco trudniejszym zadaniem.

Doświadczenie zawodowe – o czym by tu napisać…

Aby dobrze i przejrzyście opisać doświadczenie zawodowe, działaj według schematu:

·       podaj daty i nazwy placówek, w których byłeś i jesteś zatrudniony – zacznij od aktualnego lub ostatniego miejsca pracy

·       wpisz stanowiska, zgodne ze stanem faktycznym – jeśli pracujesz jako pielęgniarka anestezjologiczna, ale w umowie o pracę Twoje stanowisko to „pielęgniarka”, trzymaj się tej pierwszej wersji. Na tym etapie pracodawcę interesuje Twój zakres obowiązków, a nie formalna nazwa stanowiska

·       podsumuj w punktach najważniejsze zadania, jakie wykonujesz, ale z uwzględnieniem swojej specjalizacji. 
- nie pisz ogólnikami, np. „opieka nad pacjentami”
- podaj konkrety, np. „opieka nad pacjentami na sali pooperacyjnej”, „przygotowanie pacjenta do znieczulenia” lub „operacje artroskopowe barku – 10 zabiegów miesięcznie” (w przypadku lekarzy).

Nie zapomnij o zainteresowaniach… zawodowych!

W przypadku zawodów medycznych warto pokusić się o zrobienie listy umiejętności, które nie wynikają w sposób oczywisty ze specjalizacji lub wykształcenia. Możesz opisać także to, co wyjątkowo Cię interesuje w ramach Twojego zawodu lub w czym jesteś naprawdę dobry. Nie zapomnij o sukcesach! Pochwał się, jeśli byłeś prelegentem na konferencji lub masz na swoim koncie publikacje naukowe. W CV nie ma miejsca na skromność, choć nie warto przesadzać z liczbą informacji. Ogranicz się tylko do tych najbardziej istotnych.

Pisząc CV warto pamiętać także o odpowiedniej formie. Dane powinny być pogrupowane i podane w sposób przejrzysty. Ułatwią to równoważniki zdań. Warto wypunktować najważniejsze rzeczy, użyć czytelnej czcionki, zachować odstępy pomiędzy blokami tekstu. Wszystko to sprawi, że uwaga rekrutera będzie skupiona na najważniejszych rzeczach, które chcesz podkreślić. 

Wróć na stronę główną bloga