Fuj !!! Coś tu śmierdzi, czyli jak poprawić atmosferę w pracy

13 maja 2019 tagi: Artykuł

Wykonując zawody medyczne, w pracy spędzamy połowę swojego życia, a miejsce pracy niezależnie od tego, czy to szpital czy gabinet prywatny, staje się naszym drugim domem. I tak jak w domu, chcielibyśmy, aby atmosfera w miejscu w którym spędzamy tak wiele czasu była przyjazna i komfortowa. Niestety nie zawsze tak jest. To, o czym często nie pamiętamy to fakt, że my sami możemy mieć wpływ na to jaki klimat panuje w miejscu pracy.

Oto 10 prostych sposobów na dobrą atmosferę w pracy

  1. Szanuj współpracowników, czasami możesz się z nimi nie zgadzać, ale zawsze wysłuchaj wszystkich.

  2. Bądź życzliwy, jak nie musisz to nie odmawiaj pomocy. W przyszłości może Tobie być potrzebna pomoc

  3. Doceniaj wysiłek innych osób. Zwykłe dziękuję, jest wyrazem szacunku dla pracy innej osoby.

  4. Mała pochwała czyni cuda. Spróbuj, a zobaczysz. Każdy lubi być doceniany i lubi wiedzieć, że jego praca ma sens.

  5. Nie unoś się, panuj nad emocjami. Kiedy jesteś zdenerwowany, warto czasem odejść na bok, by nie powiedzieć o tych kilka słów za dużo. Kilka głębszych wdechów też powinno pomóc, podobnie policzenie do dziesięciu.

  6. Nie plotkuj. Obgadywanie za plecami, to jeden z największych błędów, wpływasz na osąd osoby, nie dając jej szansy do wyrobienia własnego.

  7. Daj się polubić. Tak po prostu, nienachalnie. Czasem poczęstowanie współpracowników czymś słodkim może być wstępem do wspaniałej przyjaźni.

  8. Krytykuj merytorycznie, bez używania obraźliwych słów. Jeśli już musisz kogoś upomnieć, zrób to na osobności. Nie rób tego na forum ogólnym, jest to przykre zarówno dla krytykowanego jak i dla otoczenia które z nim się identyfikuje.

  9. Nigdy nie wyśmiewaj! Jest to bardzo poniżające, zamiast tego naucz się krytykować konstruktywnie i kulturalnie.

  10. Pracuj zespołowo. Pamiętaj, zespół to ty a ty to zespół. Komunikacja to podstawa, postaraj się aby Twój przekaz był jasny i klarowny. Nie bój się swojej niewiedzy, w dążeniu do bycia profesjonalistą każdy kiedyś zadawał pytania.

Wszystkie opisane powyżej sposoby są dla nas oczywiste, jednak często o nich zapominamy, przyczyniając się nawet nieświadomie do budowania napięcia i złej atmosfery w miejscu pracy. A w rzeczywistości tak niewiele potrzeba, aby miejsce pracy stało się dla nas i innych przyjazne.

Dobra atmosfera, zgrana ekipa, świadomość tego, że jest się docenianym i szanowanym sprawia, że do pracy przychodzimy z uśmiechem. A tego Wam życzymy!

Wróć na stronę główną bloga