Czy pielęgniarki można nagrywać podczas pracy?

11 października 2019 tagi: Artykuł

Technologia jest nieodłączną częścią współczesnego życia, choć nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Jej powszechność sprawia, że czasem wymyka się nam spod kontroli. Tak jest w przypadku telefonów z funkcją nagrywania.  Choć sami chętnie kręcimy filmy, nie chcemy i nie lubimy być filmowani bez naszej zgody. A co, jeśli jesteśmy nagrywani w miejscu pracy, np. w przychodni lub w szpitalu. Czy pacjenci mają do tego prawo?  

Łódzka pielęgniarka, którą nagrał pacjent, została odsunięta od pracy. Na nagraniu widać i słychać wyraźnie, że pobiera krew od kilku pacjentów, nie myjąc rąk i nie zakładając rękawiczek jednorazowych. Szpital wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że trwa postępowanie wyjaśniające. 

To nie był pierwszy taki przypadek
Nagrywanie lekarzy, pielęgniarek czy ratowników podczas pracy zdarza się coraz częściej. Pacjenci nagrywają z ukrycia lub jawnie.  Najczęściej w trosce o swoje zdrowie, chcąc mieć pewność, że zrozumieli wszystko, co personel medyczny im przekazuje. Zdarza się jednak, że pacjenci sięgają po telefony w sytuacjach konfliktowych, chcąc wyegzekwować udzielenie im natychmiastowej pomocy lub kiedy, ich zdaniem, pomoc ta udzielania jest nieprawidłowo. Bez względu na to, kto w takich sytuacjach ma rację, warto wiedzieć jakie są prawa osób, w tym pielęgniarek, nagrywanych bez ich zgody. 

Przepisy po stronie osób nagrywających, ale… 

Każdy ma prawo uzyskać informacje na temat swojego zdrowia, a tak jest traktowana np. wizyta u lekarza lub czynności wykonywane przez pielęgniarkę. Oznacza to, że pacjent może nagrywać lub filmować, tak długo, jak sprawa dotyczy jego własnego zdrowia. Nie można nagrywać osób trzecich, tak więc nagrywanie porodu żony, bez jej zgody, jest zakazane. Pacjent, nagrywający pielęgniarkę, która nie założyła rękawiczek pobierając mu krew, miał do tego prawo. 

Co z ujawnianiem wizerunku?
Czy zatem pacjenci mają prawo nagrywać pielęgniarki, a potem bezkarnie ujawniać ich wizerunki, np. w Internecie? Nie, ponieważ: „Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie” (art. 81 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Oznacza to, że nagranie może być wykorzystane tylko do własnych celów. Można je jednak wykorzystać w sądzie jako dowód, gdyby np. pacjent został zarażony przez pielęgniarkę podczas tej czynności. 

Warto zatem wiedzieć, że pacjent ma prawo nagrywać, choć nie może upublicznić nagrania z wizerunkiem osób nagrywanych, bez ich zgody. Prawo jest jednoznaczne w tym zakresie. Na razie jedyną ochroną dla personelu medycznego jest wykonywanie swoich obowiązków z należytą starannością, przestrzegając wszelkich procedur. 

Redakcja Portal-Medica

Wróć na stronę główną bloga