Portal Medica

Większość CV lekarskich można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza grupa to CV minimalistyczne, wyglądające jak napisane na kolanie po nocnym dyżurze. Drugi rodzaj czyta się jak „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Lektura to wybitna i pasjonująca, ale wymagająca czasu i cierpliwości.

Wokół CV medycznych narosło mnóstwo mitów, łącznie z tym, że lekarzom CV jest zupełnie niepotrzebne. Co jest prawdą, a co mitem?

Mit 1: CV lekarzy nikt nie  czyta

Czy lekarz potrzebuje CV? Są tacy, którzy twierdzą, że nie. Dlatego nie przygotowują CV w ogóle lub ograniczają się do nabazgrania kilku informacji na kartce papieru. To błąd, bo dobrze przygotowane CV otwiera nam drogę do nowych możliwości zawodowych i jest naszą wizytówką. Na jego podstawie pracodawcy podejmują decyzję, czy zaprosić kandydata na spotkanie, ale także wyrabiają sobie wstępną opinię na jego temat. Dlatego treść jest tak samo ważna, jak forma. Obalając ten mit, chcemy podkreślić, że każdy lekarz powinien mieć swoje CV.

Mit 2: Im więcej, tym lepiej

Niektórzy lekarze uznają, że CV to dokument, który powinien zawierać ich cały dorobek zawodowy. Niestety, przez takie dokumenty trudno przebrnąć. CV ma być podsumowaniem kluczowych i najważniejszych osiągnięć zawodowych. Ważne jest też pominięcie rzeczy oczywistych. Jeśli piszesz o zakresie obowiązków, pomiń konsultacje i obchody, a skup się na zakresie medycznym swojej pracy. Np. jeśli jesteś lekarzem ortopedą napisz, jakich zabiegów wykonujesz najwięcej i w jakich czujesz się najpewniej. 

Mit 3: Liczy się tylko specjalizacja

.. lub jej brak – tak często myślą lekarze, zamieszczając tylko tę informację w sekcji „Wykształcenie”. A przecież dodatkowe kursy i aktualne certyfikaty to bardzo ważna część życia zawodowego lekarza. Warto poinformować o niej potencjalnego pracodawcę. Na tej podstawie dostaje on jasny komunikat na temat umiejętności i wiedzy kandydata. Ponadto wszelkie szkolenia świadczą o proaktywnej postawie i ciągłym rozwoju. Nie warto jednak zamieszczać całej, długiej listy wszystkich kursów, szkoleń i konferencji, w których brałeś udział. Skup się na tych najważniejszych i aktualnych.

Czytaj również  Portal Medica

Fakt 1: Forma ma znaczenie

Niebagatelne. CV musi być przejrzyste i napisane językiem formalnym. Nie ma tu miejsca na poetyckie porównania i długie zdania złożone. CV będzie wyglądało profesjonalnie, jeśli:

·       użyjesz równoważników zdań

·       wypunktujesz najważniejsze elementy

·       podkreślisz słowa klucze

Niewskazane są długie, zbite bloki tekstów. Na początku CV zawrzyj informacje potencjalnie najważniejsze dla pracodawców. Skąd wiadomo, które są ważne? Zazwyczaj z ogłoszenia rekrutacyjnego. To tzw. wymagania formalne lub kluczowe, oceniane w pierwszej kolejności. To na ich podstawie pracodawca decyduje o zaproszeniu kandydata na rozmowę rekrutacyjną.

Fakt 2: Zainteresowania? Tak, ale tylko medyczne

Przyciąganie uwagi za pomocą oryginalnego hobby jest passé. Czasy, kiedy pracodawcy wyciągali wnioski (czasem mocno nietrafione), że sposób spędzania wolnego czasu przekłada się na wykonywanie obowiązków, powoli odchodzą w niepamięć. Prawda jest taka, że to, co z ich punktu widzenia jest najważniejsze, to Twoje zainteresowania zawodowe. Warto więc podkreślić, co najbardziej Cię pasjonuje w ramach Twojej specjalizacji. Nie jest błędem pisanie o hobby, np. o uprawianych sportach, ale pod warunkiem, że nie poświecisz na nie zbyt dużo miejsca.

Fakt 3: Jasne określanie oczekiwań i możliwości

W CV warto określić nasze oczekiwania wobec pracodawcy, np. w krótkim wstępie:

Lekarz ortopeda z tytułem dr nauk medycznych, uzyskanym w 2017 roku. Specjalizuję się w operacjach artroskopowych barku. Od 2010 roku pracuję w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym …. w Warszawie. Poszukuję dodatkowej pracy w poradni konsultacyjnej.

Dyspozycyjność: poniedziałki i środy 15.00-20.00

Jasne postawienie sprawy pozwoli uniknąć obu stronom niepotrzebnych spotkań i niedomówień.

Pisząc CV lekarskie, warto poświęcić mu trochę więcej czasu lub zlecić to zadanie specjaliście. Dobrze napisany dokument można wykorzystywać przez lata, aktualizując go i uzupełniając o nowe miejsca pracy, szkolenia i umiejętności. Pamiętaj także o usuwaniu nieaktualnych informacji i dopasowaniu go do wymagań pracodawcy (Jak napisać CV idealne? Podpowiadamy jak zrobić to najlepiej).

Czytaj również  Portal Medica | Jedyne w sieci aktualne oferty pracy dla lekarzy oraz pielęgniarek

Wróć na stronę główną bloga